Telefon Dolandırıcıları Araştırıyor – Geliştiriyor

19 Ağustos 2021
Bilgi Güvenliği
9 0
imsi hunter

Telefon dolandırıcılığının kolay olmasının ve çok tercih edilmesinin bir sebebi var. Kurban ile bir araya gelmeden, eşkâl ya da mimik vermeden işin içinden sıyrılıyor olmak.
“İş” batınca ya da kurban yutmayınca saniyeler içerisinde yeni hedefe odaklanabiliyorlar.

Yıllardır sms, basın, yayın, bloglarda okumayan, duymayan yoktur; “kendisini polis, asker, savcı olarak tanıtıp para isteyenlere kanmayın”. Ama hala bu yöntemlerle insanlar sürekli dolandırılıyor ve parası çalınıyor.

Adınız terör soruşturmasına karıştı diye sizi arayıp para isteyenlerin onlarca yöntemi var.

Bu dolandırıcılık işleminde ilk şart, kurban hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kurbanın kişisel bilgileri, banka hesap bilgileri, aile bireylerinin isimleri ve iş bilgileri bir şekilde ediniliyor. Bu bilgiler hack ve veri sızıntısı haberlerini takip edenler tarafından ufak bir araştırma ile bulunabiliyor. Zahmet etmek istemeyenler ise 1-5 bin TL gibi fiyatlarla edinilebiliyor. Bkz: https://www.fazlakolay.com/telefon-ve-internet-dolandiricilarina-dikkat/

Son yöntemleri ise gerçekten teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandıklarını gösteriyor.

Las Vegas’taki DefCon hackerler konferansına katılan Chris Paget, maliyeti yalnızca 1100 Euro olan anten ve radyo ekipmanları aracılığıyla, cep telefonlarını dinleyen ve bir baz istasyonu gibi işlev görerek GSM sinyali yayılabildiğini katılımcılara göstermişti.  Bkz.: https://youtu.be/fQSu9cBaojc

IMSI Hunter

Bu cihazı temin edip kullanan kişilerin görüşmeleri dinleyebilmesi mümkün. Cihaz ile belirli numaralar hedef alınabildiği gibi,  belirli yöne yapılan görüşmeler de dinlenebiliyor.
Yani sadece sizin telefonunuza odaklanabilirler ya da o bölgeden bir bankaya, bir mağazaya ya da acil arama yönüne yapılan görüşmeleri de yakalanıp izleyebilirler.

Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor?

Ortadaki Adam Saldırısı

Sahte Baz İstasyonu İle Ortadaki Adam Saldırısı

Sahte baz istasyonu öncelikle, gerçek baz istasyonuna yüksek oranda sinyal göndererek meşgul eder ve bölgedeki cihazların kendisine bağlanmasını sağlar. Ardından GSM aygıtlarının kendi üzerinden meşru baz istasyonuna bağlanarak iletişimin kesintisiz devam etmesine olanak sağlar.

Görülüyor ki bu açığı duyan dolandırıcılar hiç vakit kaybetmeden eyleme geçmişler.

Yeni olaylarda dolandırıcılar kurbana, “bu şekilde para isteyenlere inanmamaları gerektiğini” de hatırlatıp 🙂 kurbandan 112 Acil Yardım Hattı’nı aramalarını istiyorlar.
Telefonu kapatıp 112’yi arayan vatandaş da karşısına yine aynı kişilerin çıktığını görünce daha edilgen ve tuzağa düşmeye hazır hale geliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir