Telnet İle ADSL Modem DNS Ayarı

17 Ocak 2020
Teknoloji
4 0

Ülkemizde sansürlenen siteler ve sansürlü sitelere girme konusunda halkımızın araştırmacılığı görmezden gelinemez bir gerçek. En bilinen yöntem Ağ Özelliklerinden farklı DNS numaraları verilerek nete çıkmaktır. Birden fazla bilgisayarı olan veya bilgisayarında local admin olmayan kullanıcılar için farklı bir yöntem olarak modem ayarlarından DNS numaralarını değiştirmeleri en bilinen yöntemlerden bir diğeridir.
Ancak TTNet Kampanyalarından alınan Airties modemlerde DNS ayarlarını değiştirmek istediğimizde DNS numarası girmek istediğimiz ilk iki satırın yazılamaz olduğunu görüyoruz. Üçüncü satırı bize ayırmışlar. Ancak bu da işimizi görmüyor.
Bunun en hızlı çözümü modem ayarlarımızı yaparken web arabirimini değil de telneti kullanmaktır.
Modem IP’sinin 192.168.2.1 olduğu durumlarda windows kullanıcıları için OpenDNS IP’lerini modeme tanımlayabilmeleri için takip etmeleri gereken yol:

Başlat > Çalıştır > telnet 192.168.2.1 > Enter

Karşınıza -muhtemelen- siyah bir ekran içerisinde Username soran bir pencere gelecek, kullanıcı adınız root. Şifre işi biraz değişik, eğer web ara yüzünde herhangi bir şifre tanımlıysa tanımlı şifreyi girin, eğer tanımlanmamış ise sadece Enter’e basın ama kabul etmiyorsa web ara yüzünden bir şifre tanımlanması gerekebilir.

Eğer login olmayı başardıysak sadece aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırmamız yeterli olacak;

cd /etc/
echo nameserver 208.67.222.222 > dproxy.conf
echo nameserver 208.67.220.220 >> dproxy.conf
exit

İşlem tamamlandığında web ara yüzünden DNS ayarlarını kontrol edip değiştiği görülmüşse kaydete basıp ayarları kaydetmeliyiz. Aksi halde modem kapanıp açıldığında ayarlar eski halini alır.

Buraya kadar yazdığımız ve anlattığımız herşey bilgi amaçlıdır. “Bu bilgiler beni ilgilendirmiyor, hazır bir program yok mu” diyenler tıklasın…
İndirdiğiniz .zip dosyasını açarak içindeki da-hinet.txt dosyasını kendi modeminize göre düzenleyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir