OpenCart E-Ticaret Sitelerinde KDV Oranını Değiştirmek

9 Temmuz 2023
İnternet
2 0
OpenCart ile Yapılmış E-Ticaret Sitelerinde KDV Oranını Değiştirmek

Türkiye’de KDV (Katma Değer Vergisi) oranı 7346 numaralı Cumhurbaşkanı Kararı ile değiştirildi. Bu kararla %8 olan KDV oranları %10’a, %18 olan ürünlerdeki oran ise %20’ye çıkarıldı. Opencart ile yapılmış e-ticaret sitelerinde KDV oranını değiştirmek gerekiyor. Opencartta KDV oranını değiştirmek bu yazımızdan sonra oldukça kolay olacak. Bkz. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/07/20230707-11.pdf
E-ticaret siteleri, ürünlerin ve hizmetlerin fiyatlandırılmasında KDV (Katma Değer Vergisi) gibi vergi oranlarını hesaba katmak zorundadır.
Bu blog yazısında, OpenCart yönetim paneli üzerinden KDV oranını nasıl değiştirebileceğinizi adım adım anlatacağız.

OpenCart Yönetim Paneline Giriş Yapın

Sitenizin yönetim paneline giriş yapın. Değiştirmediyseniz “www.siteadi.com/admin” gibi bir URL ile erişebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak yönetim paneline erişin.

Opencart Yönetim Paneline Giriş

Opencart Yönetim Paneline Giriş

Sistem Menüsünü Bulun
Yönetim paneline girdikten sonra, genellikle soldaki navigasyon menüde yer alan “Sistem” linkini tıklayarak “Yerelleştirme” bölümüne geçin.

Opencart Sistem Menüsüne Erişim

Opencart Sistem Menüsüne Erişim

Opencart Yerelleştirme Ayarları ve KDV Düzenleme

Opencart Yerelleştirme Ayarları ve KDV Düzenleme

Vergiler Alanını Seçin
Yerelleştirme menüsü altında, “Vergiler” alanına gelin. Bunun hemen ardından “Vergi Oranları” bölümünü seçerek “Vergi Oranı Listesi”ni görüntüleyebilirsiniz.

Opencart Vergi Oranı Düzenleme

Opencart Vergi Oranı Düzenleme

Opencart Vergi Oranı Düzenleme

Opencart Vergi Oranı Düzenleme

KDV Ayarlarını Bulun
Vergi Oranı Listesini içeren sayfada düzenlemek istediğiniz KDV oranının sağındaki Düzenle (mavi kalem simgesi) butonuna tıklayarak “Vergi Oranı Düzenle” alanına giriniz. Bu yazımızdaki görselde sadece bir tane KDV oranı eklendiğini göreceksiniz. Sizin websiteniz için bu alanda birden fazla (%1, %8, %18) KDV oranı tanımlanmış olabilir.

Opencart Katma Değer Vergisi Oranı Düzenleme

Opencart Katma Değer Vergisi Oranı Düzenleme

KDV Oranı Düzenleme
KDV ayarlarını içeren bu sayfada, “Vergi Oranı” kısmına yeni KDV oranınızı girmek için %20 olarak güncelleyin.

KDV oranı değiştirme

KDV oranı değiştirme

Değişiklikleri Kaydedin
KDV oranını güncelledikten sonra, değişiklikleri kaydetmek için sayfanın sağ üstünde bulunan “Kaydet” butonuna tıklayın. Bu şekilde KDV oranı %20 olarak güncellenecektir.

KDV oranı düzenleme

KDV oranı düzenleme

OpenCart kullanarak yapılan e-ticaret sitelerinde KDV oranını değiştirmek oldukça kolaydır. Yönetim paneline giriş yaparak Yerelleştirme bölümünde KDV ayarlarını bulun. Ardından KDV oranını %20 ya da %10 olarak güncelleyebilirsiniz. Bu sayede, e-ticaret sitenizdeki fiyatlandırmaları güncel KDV oranına uygun hale getirebilirsiniz.

Comments
  • Bilgi için teşekkürler. Açıkçası sistemin otomatik olduğunu unutup gidip yeni bir oran tanımlayıp tek tek ürünlerin içinden yeni oranı seçmeyi planlarken sizin yazınızı gördüm, iyi oldu.

    Nejdet Acar 10 Eylül 2023 15:26 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir