Cpanel/WHM’de “The MySQL server is currently offline.” hatası

9 Eylül 2021
Hosting
6 0
The MySQL server is currently offline. adminbin Cpanel/cpmysql/DBCACHE: exit 2

Cpanel/WHM’de “The MySQL server is currently offline. adminbin Cpanel/cpmysql/DBCACHE: exit 2” hatası alabiliriz. Bu hata karşımıza cpanel’e giriş yaptıktan sonra cPanel >> MySQL Databases alanından veritabanlarımızı görüntülemek istediğimizde çıkar.

The MySQL server is currently offline.
adminbin Cpanel/cpmysql/DBCACHE: exit 2

Öncelikle ssh ile sunucu üzerinde /usr/local/cpanel/logs/error_log yolundan hata kayıtlarına bakmalıyız.
Bu kayıtlar bize çözüm için bazı ipuçları verir.

Ben şuna benzer hataları farkettim.

The system failed to load and to parse the file “/var/cpanel/databases/username.json” because of an error: (XID jgm3hj) The system failed to parse the JSON stream data “{“version”:1,”MYSQL”:{“server”:”IPADRESİ”,”owner”:”username”,”noprefix”:{},”dbusers”:{},”dbs”:{“veritabani_adi”:”IPADRESİ”}}}S” for the caller “(eval)” because of an error: garbage after JSON object, at character offset 130 (before “S”) at /usr/local/cpanel/Cpanel/JSON.pm line 123, line 1.

Bu hata iletileri MySQL’de bir sorun olduğunu gösteriyor. Sunucudaki veritabanı ile hosting kullanıcısına ait dosya yetkileri biraz karışmış. Sunucudaki veritabanı haritasını güncellemek için sunucuya SSH ile bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

/scripts/rebuild_dbmap username

Bu komut sorunu düzeltecektir. Kullandığımız rebuild_dbmap scripti ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız…

Not: “username” kullanılan yerler cpanel kullanıcı adını temsil etmektedir. komutu yazarken hata veren hosting hesabı kullanıcı adını yazmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir